MMS jako sprej je vhodné použít na popáleniny, rány, pohmožděniny, ekzémy, infekce, vyrážky, akné, vředy, lupénku, rakovinu kůže, plísně a mnohé další kožní onemocnění.
U některých druhů plísní MMS účinné není. Tyto mikózy léčí např. olej z grepových semínek, sluneční paprsky, aztécký jíl (najdete jej pod názvem Bentonit), ale často pouze očistou zevnitř detoxikací a vyřazením cukrů a jiných plísně živících látek ze stravy).
Na přípravu MMS na popáleniny nepoužívejte aktivátor (kyselinu citrónovou), ale pouze čistý roztok chloritanu sodného. Popáleniny se zahojí díky šetrné dezinfekci a neutralizování kyselosti v okolí ran za 1/4 normálního času hojení. Pokud nemáte rozprašovač (prázdný rozprašovače tvořící jemnou mlhu se dá také koupit v e-shopech), můžete nalít MMS přímo na ránu a nechat působit 1 – 5 minut. Pak je potřeba bezpodmínečně MMS spláchnout z rány vodou. MMS jako sprej je možné použít i při spálení sluncem. Používejte s odstupem jedné hodiny, dokud bolest nezmizí. Obvykle by měla ustoupit po dvou použitích. Pokožku vždy po aplikování MMS opláchněte vodou.
Při kožních chorobách smíchejte 20 kapek chloritanu sodného se 100 kapkami (1,5 čajové lžičky) kyseliny citrónové, krouživým pohybem promíchejte, nechte stát 3 minuty, dolijte sklenici do poloviny a vlijte do lahve rozprašovače. Takto připravený sprej můžete používat během tří dnů, pak je třeba připravit nový roztok. Po nastříkání na pokožku nechte roztok vyschnout, dosáhnete tak plný účinek. Pokud by byl roztok pro vás stále silný, zřeďte ho vodou tak, abyste dosáhli pro sebe vhodnou koncentraci.
MMS při léčbě poranění na rozdíl od dezinfekčních prostředků, jako jsou alkohol, peroxid vodíku či jód, nenarušuje tkáň či zdravé buňky, a umožní vyléčit ránu rychleji a šetrněji.
Jako další radikálnější způsoby může být MMS přivedeno do těla klystýrem nebo i intravenózně (vyžaduje zkušeného doktora nebo sestru). V obou případech se používá chloritan sodný aktivovaný kyselinou citronovou jako obvykle v poměru 1:5.